Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT89C4051-24SC
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT89C4051-24SC
  • Package: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1456
  • Bulk purchase price:
  • Description: 8051 89C Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-SOIC
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series 89C
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, POR
Number of I/O 15
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 20-SOIC
Base Product Number AT89C4051
8051 89C Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-SOIC