FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT89LP4052-20SU
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT89LP4052-20SU
  • Package: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 64
  • Bulk purchase price:
  • Description: 8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-SOIC
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series 89LP
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 15
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 20-SOIC
Base Product Number AT89LP4052
8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-SOIC