FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT89LP51IC2-20AAU
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT89LP51IC2-20AAU
  • Package: 44-LQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9677
  • Bulk purchase price:
  • Description: 8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10)
Parameters
Mfr Atmel
Series 89LP
Package Bulk
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 40
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1.375K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.5V
Data Converters A/D 7x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-LQFP
Supplier Device Package 44-LQFP (10x10)
Base Product Number AT89LP51
8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10)