Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT89LS51-16PU
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT89LS51-16PU
  • Package: 40-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9413
  • Bulk purchase price:
  • Description: 8051 89LS Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 4KB (4K x 8) FLASH 40-PDIP
Parameters
Mfr Atmel
Series 89LS
Package Bulk
Product Status Active
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals WDT
Number of I/O 32
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 4V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 40-PDIP
Base Product Number AT89LS51
8051 89LS Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 4KB (4K x 8) FLASH 40-PDIP