FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT89LS8252-12AC
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT89LS8252-12AC
  • Package: 44-TQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5781
  • Bulk purchase price:
  • Description: 8051 89LS Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series 89LS
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 12MHz
Connectivity SPI, UART/USART
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 32
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 2K x 8
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-TQFP
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Base Product Number AT89LS8252
8051 89LS Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10)