FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT89LV52-12PI
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT89LV52-12PI
  • Package: 40-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4998
  • Bulk purchase price:
  • Description: 8051 89LV Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) FLASH 40-PDIP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series 89LV
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 12MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals -
Number of I/O 32
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 40-PDIP
Base Product Number AT89LV52
8051 89LV Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) FLASH 40-PDIP