Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT89S52-24JU
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT89S52-24JU
  • Package: 44-LCC (J-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6241
  • Bulk purchase price:
  • Description: 8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 44-PLCC (16.6x16.6)
Parameters
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.6x16.6)
Base Product Number AT89S52
Mfr Atmel
Series 89S
Package Bulk
Product Status Active
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals WDT
Number of I/O 32
8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 44-PLCC (16.6x16.6)