FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT89S8253-24PI
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT89S8253-24PI
  • Package: 40-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2285
  • Bulk purchase price:
  • Description: 8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 12KB (12K x 8) FLASH 40-PDIP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series 89S
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity SPI, UART/USART
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 32
Program Memory Size 12KB (12K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 2K x 8
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 40-PDIP
Base Product Number AT89S8253
8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 12KB (12K x 8) FLASH 40-PDIP