Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT90CAN128-16AI
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT90CAN128-16AI
  • Package: 64-TQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2181
  • Bulk purchase price:
  • Description: AVR AVR® 90CAN Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (14x14)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series AVR® 90CAN
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 53
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 4K x 8
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-TQFP
Supplier Device Package 64-TQFP (14x14)
Base Product Number AT90CAN128
AVR AVR® 90CAN Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (14x14)