FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT90CAN32-16MUR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT90CAN32-16MUR
  • Package: 64-VFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2287
  • Bulk purchase price:
  • Description: AVR AVR® 90CAN Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-QFN (9x9)
Series AVR® 90CAN
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Number of I/O 53
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Base Product Number AT90CAN32
AVR AVR® 90CAN Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-QFN (9x9)