FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT90PWM3-16MQ
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT90PWM3-16MQ
  • Package: 32-VQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6776
  • Bulk purchase price:
  • Description: AVR AVR® 90PWM Lighting Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-QFN (7x7)
Parameters
Mfr Atmel
Series AVR® 90PWM Lighting
Package Bulk
Product Status Active
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 27
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 11x10b; D/A 1x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 32-QFN (5x5)
Base Product Number AT90PWM3
AVR AVR® 90PWM Lighting Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-QFN (7x7)