Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT90PWM316-16SU
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT90PWM316-16SU
  • Package: 32-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4545
  • Bulk purchase price:
  • Description: AVR AVR® 90PWM Lighting Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-SOIC
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series AVR® 90PWM Lighting
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 27
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 11x10b; D/A 1x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 32-SOIC
Base Product Number AT90PWM316
AVR AVR® 90PWM Lighting Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-SOIC