FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT90S1200-12PI
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT90S1200-12PI
  • Package: 20-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7076
  • Bulk purchase price:
  • Description: AVR AVR® 90S Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 1KB (512 x 16) FLASH 20-PDIP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series AVR® 90S
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 12MHz
Connectivity SPI
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 15
Program Memory Size 1KB (512 x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 64 x 8
RAM Size -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 20-PDIP
Base Product Number AT90S1200
AVR AVR® 90S Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 1KB (512 x 16) FLASH 20-PDIP