FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT90S2323-10SI
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT90S2323-10SI
  • Package: 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9761
  • Bulk purchase price:
  • Description: AVR AVR® 90S Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 2KB (1K x 16) FLASH 8-SOIC
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series AVR® 90S
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity SPI
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O 3
Program Memory Size 2KB (1K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 128 x 8
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number AT90S2323
AVR AVR® 90S Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 2KB (1K x 16) FLASH 8-SOIC