FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT91M55800A-33CJ-T
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT91M55800A-33CJ-T
  • Package: 176-LFBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3942
  • Bulk purchase price:
  • Description: ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 33MHz ROMless 176-BGA (13x13)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series AT91
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor ARM7®
Core Size 16/32-Bit
Speed 33MHz
Connectivity EBI/EMI, SPI, UART/USART
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 58
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x10b; D/A 2x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 176-LFBGA
Supplier Device Package 176-BGA (13x13)
Base Product Number AT91M55800A
ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 33MHz ROMless 176-BGA (13x13)