FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT93C46W-10SI-2.5
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT93C46W-10SI-2.5
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9123
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 1Kbit 3-Wire Serial 2 MHz 8-SOIC
Technology EEPROM
Memory Size 1Kbit
Memory Organization 128 x 8, 64 x 16
Memory Interface 3-Wire Serial
Clock Frequency 2 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number 93C46
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.32.0051
Other Names AT93C46W10SI2.5
Standard Package 94
EEPROM Memory IC 1Kbit 3-Wire Serial 2 MHz 8-SOIC