FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT93C66-10PI-2.5
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT93C66-10PI-2.5
  • Package: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3535
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 4Kbit 3-Wire Serial 2 MHz 8-PDIP
Technology EEPROM
Memory Size 4Kbit
Memory Organization 512 x 8, 256 x 16
Memory Interface 3-Wire Serial
Clock Frequency 2 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number 93C66
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
HTSUS 8542.32.0051
Other Names AT93C6610PI2.5
Standard Package 50
Series -
EEPROM Memory IC 4Kbit 3-Wire Serial 2 MHz 8-PDIP