FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT93C66-10TI-1.8
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT93C66-10TI-1.8
  • Package: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6261
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 4Kbit 3-Wire Serial 2 MHz 8-TSSOP
Technology EEPROM
Memory Size 4Kbit
Memory Organization 512 x 8, 256 x 16
Memory Interface 3-Wire Serial
Clock Frequency 2 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 8-TSSOP
Base Product Number 93C66
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 100
EEPROM Memory IC 4Kbit 3-Wire Serial 2 MHz 8-TSSOP