FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT93C86-10PC-2.7
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT93C86-10PC-2.7
  • Package: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8390
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 16Kbit 3-Wire Serial 2 MHz 8-PDIP
Technology EEPROM
Memory Size 16Kbit
Memory Organization 2K x 8, 1K x 16
Memory Interface 3-Wire Serial
Clock Frequency 2 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number AT93C86
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 50
EEPROM Memory IC 16Kbit 3-Wire Serial 2 MHz 8-PDIP