FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
ATMEGA16M1-15AD
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: ATMEGA16M1-15AD
  • Package: 32-TQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1249
  • Bulk purchase price:
  • Description: AVR Automotive, AEC-Q100, AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Automotive, AEC-Q100, AVR® ATmega
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity CANbus, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 11x10b; D/A 1x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-TQFP
Supplier Device Package 32-TQFP (7x7)
Base Product Number ATMEGA16
AVR Automotive, AEC-Q100, AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7)