FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
ATMEGA325PV-10MU
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: ATMEGA325PV-10MU
  • Package: 64-VFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5966
  • Bulk purchase price:
  • Description: AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-QFN (9x9)
Parameters
Mfr Atmel
Series AVR® ATmega
Package Bulk
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity SPI, UART/USART, USI
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 54
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Base Product Number ATMEGA325
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-QFN (9x9)