FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
ATMEGA8-16AUR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: ATMEGA8-16AUR
  • Package: 32-TQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 26
  • Bulk purchase price:
  • Description: AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7)
Parameters
Mfr Atmel
Series AVR® ATmega
Package Bulk
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 23
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-TQFP
Supplier Device Package 32-TQFP (7x7)
Base Product Number ATMEGA8
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7)