FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
ATMEGA88-20MUR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: ATMEGA88-20MUR
  • Package: 32-VFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9674
  • Bulk purchase price:
  • Description: AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5)
Parameters
Mfr Atmel
Series AVR® ATmega
Package Bulk
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 23
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 32-VQFN (5x5)
Base Product Number ATMEGA88
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5)