FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
ATTINY13-20SSJ
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: ATTINY13-20SSJ
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5450
  • Bulk purchase price:
  • Description: AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (512 x 16) FLASH 8-SOIC
Parameters
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number ATTINY13
Mfr Microchip Technology
Series AVR® ATtiny
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 6
Program Memory Size 1KB (512 x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 64 x 8
RAM Size 64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 4x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (512 x 16) FLASH 8-SOIC