FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
ATTINY24V-10SSUR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: ATTINY24V-10SSUR
  • Package: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4080
  • Bulk purchase price:
  • Description: AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 2KB (1K x 16) FLASH 14-SOIC
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series AVR® ATtiny
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity USI
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O 12
Program Memory Size 2KB (1K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 128 x 8
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 14-SOIC
Base Product Number ATTINY24
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 2KB (1K x 16) FLASH 14-SOIC