FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
ATTINY25-20PU
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: ATTINY25-20PU
  • Package: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 11
  • Bulk purchase price:
  • Description: AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (1K x 16) FLASH 8-PDIP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa)
Package Tube
Product Status Active
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity USI
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 6
Program Memory Size 2KB (1K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 128 x 8
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 4x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number ATTINY25
AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (1K x 16) FLASH 8-PDIP