FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
ATTINY26-16PU
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: ATTINY26-16PU
  • Package: 20-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7110
  • Bulk purchase price:
  • Description: AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 2KB (1K x 16) FLASH 20-PDIP
Parameters
Program Memory Size 2KB (1K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 128 x 8
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 11x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 20-PDIP
Base Product Number ATTINY26
Mfr Microchip Technology
Series AVR® ATtiny
Package Tube
Product Status Active
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity USI
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 16
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 2KB (1K x 16) FLASH 20-PDIP