Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BLC10G18XS-301AVTY
  • Manufacturer: Ampleon USA Inc.
  • Product NO: BLC10G18XS-301AVTY
  • Package: SOT-1275-1
  • Stock: 4490
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 30 V 300 mA 1.805GHz ~ 1.88GHz 15.6dB 300W DFM6
Parameters
Mfr Ampleon USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology LDMOS
Configuration 2 N-Channel (Dual) Common Source
Frequency 1.805GHz ~ 1.88GHz
Gain 15.6dB
Voltage - Test 30 V
Current Rating (Amps) 1.4µA
Noise Figure -
Current - Test 300 mA
Power - Output 300W
Voltage - Rated 65 V
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SOT-1275-1
Supplier Device Package DFM6
Base Product Number BLC10
RF Mosfet 30 V 300 mA 1.805GHz ~ 1.88GHz 15.6dB 300W DFM6