FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BLC10G18XS-550AVTY
  • Manufacturer: Ampleon USA Inc.
  • Product NO: BLC10G18XS-550AVTY
  • Package: SOT-1258-4
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9279
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 28 V 800 mA 1.805GHz ~ 1.88GHz 16dB 550W SOT1258-4
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology LDMOS
Configuration Dual, Common Source
Frequency 1.805GHz ~ 1.88GHz
Gain 16dB
Voltage - Test 28 V
Current Rating (Amps) 2.8µA
Noise Figure -
Current - Test 800 mA
Power - Output 550W
Voltage - Rated 65 V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-1258-4
Supplier Device Package SOT1258-4
Base Product Number BLC10
RF Mosfet 28 V 800 mA 1.805GHz ~ 1.88GHz 16dB 550W SOT1258-4