Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BLC9G21LS-60AVZ
  • Manufacturer: Ampleon USA Inc.
  • Product NO: BLC9G21LS-60AVZ
  • Package: SOT-1275-1
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 40
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 28 V 100 mA 1.805GHz ~ 2.2GHz 17.5dB 60W DFM6
Parameters
Configuration Dual, Common Source
Frequency 1.805GHz ~ 2.2GHz
Gain 17.5dB
Voltage - Test 28 V
Current Rating (Amps) 1.4µA
Noise Figure -
Current - Test 100 mA
Power - Output 60W
Voltage - Rated 65 V
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SOT-1275-1
Supplier Device Package DFM6
Base Product Number BLC9
Mfr Ampleon USA Inc.
Series -
Package Tray
Product Status Discontinued at Digi-Key
Technology LDMOS
RF Mosfet 28 V 100 mA 1.805GHz ~ 2.2GHz 17.5dB 60W DFM6