Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BLC9H10XS-500AZ
  • Manufacturer: Ampleon USA Inc.
  • Product NO: BLC9H10XS-500AZ
  • Package: SOT-1273-1
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 19
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 48 V 500 mA 617MHz ~ 960MHz 18.9dB 500W SOT1273-1
Parameters
Mfr Ampleon USA Inc.
Series -
Package Tray
Product Status Discontinued at Digi-Key
Technology LDMOS
Configuration Dual, Common Source
Frequency 617MHz ~ 960MHz
Gain 18.9dB
Voltage - Test 48 V
Current Rating (Amps) 1.4µA
Noise Figure -
Current - Test 500 mA
Power - Output 500W
Voltage - Rated 105 V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-1273-1
Supplier Device Package SOT1273-1
Base Product Number BLC9
RF Mosfet 48 V 500 mA 617MHz ~ 960MHz 18.9dB 500W SOT1273-1