Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BLM9D3740-16AMZ
  • Manufacturer: Ampleon USA Inc.
  • Product NO: BLM9D3740-16AMZ
  • Package: 20-VLGA Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 843
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 28 V 38 mA 3.7GHz ~ 4GHz 31.2dB 16W 20-LGA (7x7)
Parameters
Mfr Ampleon USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology LDMOS
Frequency 3.7GHz ~ 4GHz
Gain 31.2dB
Voltage - Test 28 V
Current Rating (Amps) 1.4µA
Noise Figure -
Current - Test 38 mA
Power - Output 16W
Voltage - Rated 65 V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-VLGA Exposed Pad
Supplier Device Package 20-LGA (7x7)
Base Product Number BLM9
RF Mosfet 28 V 38 mA 3.7GHz ~ 4GHz 31.2dB 16W 20-LGA (7x7)