Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BLP5LA55SGXY
  • Manufacturer: Ampleon USA Inc.
  • Product NO: BLP5LA55SGXY
  • Package: TO-270AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 85
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 15 V 893 mA 520MHz 19.6dB 55W TO-270-2F-1
Parameters
Mfr Ampleon USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology LDMOS
Configuration N-Channel
Frequency 520MHz
Gain 19.6dB
Voltage - Test 15 V
Current Rating (Amps) 1.4µA
Noise Figure -
Current - Test 893 mA
Power - Output 55W
Voltage - Rated 30 V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-270AA
Supplier Device Package TO-270-2F-1
Base Product Number BLP5
RF Mosfet 15 V 893 mA 520MHz 19.6dB 55W TO-270-2F-1