FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BLP5LA55SZ
  • Manufacturer: Ampleon USA Inc.
  • Product NO: BLP5LA55SZ
  • Package: SOT-1482-1
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 496
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 15 V 893 mA 520MHz 19.6dB 55W SOT-1482-1
Parameters
Mfr Ampleon USA Inc.
Series BLP
Technology LDMOS
Frequency 520MHz
Gain 19.6dB
Voltage - Test 15 V
Current Rating (Amps) 1.4µA
Noise Figure -
Current - Test 893 mA
Power - Output 55W
Voltage - Rated 30 V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-1482-1
Supplier Device Package SOT-1482-1
Base Product Number BLP5
RF Mosfet 15 V 893 mA 520MHz 19.6dB 55W SOT-1482-1