Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BLU9H0408L-800PU
  • Manufacturer: Ampleon USA Inc.
  • Product NO: BLU9H0408L-800PU
  • Package: SOT-539A
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 50 V 1.3 A 800MHz 20.5dB 800W SOT539A
Parameters
Mfr Ampleon USA Inc.
Series -
Package Tray
Product Status Active
Technology LDMOS
Configuration Dual, Common Source
Frequency 800MHz
Gain 20.5dB
Voltage - Test 50 V
Current Rating (Amps) 2.8µA
Noise Figure -
Current - Test 1.3 A
Power - Output 800W
Voltage - Rated 65 V
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SOT-539A
Supplier Device Package SOT539A
Base Product Number BLU9
RF Mosfet 50 V 1.3 A 800MHz 20.5dB 800W SOT539A