Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BSB012N03LX3 G
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: BSB012N03LX3 G
  • Package: 3-WDSON
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5336
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 39A (Ta), 180A (Tc) 2.8W (Ta), 89W (Tc) Surface Mount MG-WDSON-2, CanPAK M™
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 39A (Ta), 180A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 169 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 16900 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.8W (Ta), 89W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package MG-WDSON-2, CanPAK M™
Package / Case 3-WDSON
N-Channel 30 V 39A (Ta), 180A (Tc) 2.8W (Ta), 89W (Tc) Surface Mount MG-WDSON-2, CanPAK M™