FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BSC014N04LSTATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: BSC014N04LSTATMA1
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 33A (Ta), 100A (Tc) 3W (Ta), 115W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8 FL
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 33A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 85 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6020 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 115W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-TDSON-8 FL
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number BSC014
N-Channel 40 V 33A (Ta), 100A (Tc) 3W (Ta), 115W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8 FL