FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BSC019N04LSTATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: BSC019N04LSTATMA1
  • Package: -
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 28A (Ta), 161A (Tc) 94W (Tc)
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 28A (Ta), 161A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4060 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 94W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TA)
Supplier Device Package -
Package / Case -
Base Product Number BSC019
N-Channel 40 V 28A (Ta), 161A (Tc) 94W (Tc)