FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BSC048N025S G
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: BSC048N025S G
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4161
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 25 V 19A (Ta), 89A (Tc) 2.8W (Ta), 63W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-1
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19A (Ta), 89A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.8mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 35µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2670 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.8W (Ta), 63W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)