FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BSC052N03S G
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: BSC052N03S G
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9675
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 18A (Ta), 80A (Tc) 2.8W (Ta), 54W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-6
Parameters
Power Dissipation (Max) 2.8W (Ta), 54W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-TDSON-8-6
Package / Case 8-PowerTDFN
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Ta), 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.2mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 40µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2820 pF @ 15 V