FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BSC094N03S G
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: BSC094N03S G
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7564
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 14.6A (Ta), 35A (Tc) 2.8W (Ta), 52W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-1
Parameters
Supplier Device Package PG-TDSON-8-1
Package / Case 8-PowerTDFN
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14.6A (Ta), 35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.4mOhm @ 35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 25µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.8W (Ta), 52W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)