FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BSC123N10LSGATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: BSC123N10LSGATMA1
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 28
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 10.6A (Ta), 71A (Tc) 114W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-1
Parameters
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.6A (Ta), 71A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12.3mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 72µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4900 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 114W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)