FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BSC205N10LS G
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: BSC205N10LS G
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6037
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 7.4A (Ta), 45A (Tc) 76W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-1
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.4A (Ta), 45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20.5mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 43µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 41 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2900 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 76W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)