Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BSF083N03LQ G
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: BSF083N03LQ G
  • Package: 3-WDSON
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4279
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 13A (Ta), 53A (Tc) 2.2W (Ta), 36W (Tc) Surface Mount MG-WDSON-2, CanPAK M™
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Ta), 53A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.3mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.2W (Ta), 36W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package MG-WDSON-2, CanPAK M™
Package / Case 3-WDSON
N-Channel 30 V 13A (Ta), 53A (Tc) 2.2W (Ta), 36W (Tc) Surface Mount MG-WDSON-2, CanPAK M™