FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BSO083N03MSGXUMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: BSO083N03MSGXUMA1
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 11A (Ta) 1.56W (Ta) Surface Mount PG-DSO-8
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.3mOhm @ 14A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2100 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.56W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-DSO-8
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
N-Channel 30 V 11A (Ta) 1.56W (Ta) Surface Mount PG-DSO-8