Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BSZ096N10LS5ATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: BSZ096N10LS5ATMA1
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 40A (Tc) 69W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-FL
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 5
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.6mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 36µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2100 pF @ 50 V
FET Feature Standard
Power Dissipation (Max) 69W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-TSDSON-8-FL
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number BSZ096
N-Channel 100 V 40A (Tc) 69W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-FL