Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BSZ105N04NSGATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: BSZ105N04NSGATMA1
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4662
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 11A (Ta), 40A (Tc) 2.1W (Ta), 35W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Ta), 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.5mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 14µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1300 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.1W (Ta), 35W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-TSDSON-8
Package / Case 8-PowerTDFN
N-Channel 40 V 11A (Ta), 40A (Tc) 2.1W (Ta), 35W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8