FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK4D16-20X
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK4D16-20X
  • Package: 6-UDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 20 V 8.5A (Ta), 26A (Tc) 2W (Ta), 19W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.5A (Ta), 26A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 8V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14mOhm @ 9A, 8V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 931 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta), 19W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number BUK4D
N-Channel 20 V 8.5A (Ta), 26A (Tc) 2W (Ta), 19W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6