FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK4D38-20PX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK4D38-20PX
  • Package: 6-UDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 20 V 6A (Ta), 18A (Tc) 2W (Ta), 19W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Ta), 18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 8V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 33mOhm @ 6A, 8V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1025 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta), 19W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number BUK4D
P-Channel 20 V 6A (Ta), 18A (Tc) 2W (Ta), 19W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6