FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK6226-75C,118
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK6226-75C,118
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1291
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 75 V 33A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount DPAK
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 33A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 29mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 34 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 80W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
N-Channel 75 V 33A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount DPAK